NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
2963
Творчески отражения

Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба

| 02 Юни 2024, 16:18 ч.
Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
Снимка © Организаторите

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. 

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт. 

Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври. 

На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи. 

Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните. 

„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на

Златният костюм в стил бикини, който Кари Фишър носи като принцеса Лея на снимките за филма "Завръщането на джедаите" от поредицата "Междузвездни войни", е продаден за 175 000 долара, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на аукционната къща, осъществила продажбата.

Емблематичният костюм става известен, след като Фишър го носи в началото на филма от 1983 г., когато героинята й принцеса Лея е пленена от Джаба Хътянина в двореца му на Татуин и е принудена да бъде робиня.

Костюмът - един от най-запомнящите се във филмите от поредицата "Междузвездни войни", е продаден от базираната в Далас аукционна къща "Херитидж окшънс" (Heritage Auctions).

Джо Мадалена, изпълнителен вицепрезидент на тръжната къща, каза, че продаденият костюм е бил тестван и носен от Кари Фишър на снимачната площадка на филма, но в крайна сметка не е попаднал в окончателния му вариант, тъй като

Нов двуезичен албум, посветен на българския художник Георги Баев (1924 - 2007) и отбелязването на 100-годишнината от неговото рождение, ще бъде представен официално в Бургас на 21 юни в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", съобщават от културната институция в морския град.

Луксозното двуезично издание, в което има текстове на български и английски език, е с обем от 95 страници и включва 55 репродукции на творби от фонда на Бургаската художествена галерия, както и 40 картини собственост на семейството му.

Сред представени творби има негови живописни платна, акварели, графики и рисунки, които обобщават художествения изказ на Баев и описват различните базови периоди в творчеството му.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, а организаторите допълват, че желаещите ще могат да закупят албума на място в галерията още на

Концерт на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов даде старт на съпътстващата програма на Летен оперен сезон "Сцена на вековете", който се провежда във Велико Търново. Солист на програмата "Музикална магия" беше кларинетистът Атанас Маринов - българин, който живее в Швейцария и е подкрепен от фондация "Йордан Камджалов”.

Публиката в Летния театър на старата столица чу шедьоври от класиката и романтизма. Концертът включваше произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски, както и препратки към българския фолклор.

Вечерта приключи със среща за автографи и снимки. На нея всеки можеше да закупи дискове и книгата на Йордан Камджалов, озаглавена "Дързост", приходите от която са дарение за културно-просветните дейности на фондация "Йордан Камджалов".

Фондацията е създадена през 2010 година, за да организира и прове

Шести национален конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“ подготвят в Силистра, съобщават от местната община. Проявата ще се проведе от 9 до 11 септември.

На брега на красивата река Дунав ще си дадат среща деца и педагози от цяла България. С неповторимия талант, с хубостта и младостта на участниците, с красотата на техните изпълнения, дните на конкурса ще се превърнат в истински празник за града, казват организаторите от Община Силистра и музикалната компания "Сенс Мюзик". 

Заявки за участие се приемат до 31 август на сайта на проявата .Според регламента конкурсът се провежда в две категории - за индивидуални изпълнители и за дуети, триа и вокални формации. В първата категория участват изпълнители от пет възрастови групи. Втората категория е разделена на две възрастови групи - до 12 години и до 18 години. Участниците в двете категории и въ

Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.

Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков. 

На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.

Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.

„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“. Божков използва постконцептуален подход, като интегрира глобалния свят на информационната мрежа и понятията за време в своето изкуство, подчертавайки важността на посланията и тяхната концептуална интерпретация“, коментира кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

Филмовият фестивал в Цюрих, Швейцария, ще почете актрисата Кейт Уинслет, съобщи „Холивуд рипортър“.

Британката ще получи наградата „Златна икона“ за цялостен принос в киното. 

Уинслет ще присъства на 20-ото поред издание на фестивала и ще получи отличието на 7 октомври т.г. Тя ще представи и новия си филм „Лий“. Биографичната лента е посветена на Лий Милър – манекенка, избрала попрището на фотограф и впоследствие на военен фотокореспондент по време на Втората световна война. Кейт Уинслет играе главната роля и е копродуцент на филма.

Наградата в Цюрих ще й бъде връчена в присъствието на сина на Лий Милър – Антъни Пенроуз. 

Кейт Уинслет е звезда в киното още от времето на дебюта си през 1994 г. в „Небесни създания“ на Питър Джаксън. „Титаник“ от 1997 г., в който играе заедно с Леонардо ди Каприо, й носи световна слава. Уинслет балансира между уч

„Морски фар“ гостува тази вечер на „Световен театър в София“. Домакин на събитието е Сатиричният театър „Алеко Константинов“, съобщават организаторите.  

Танцьорът и хореограф Едуардо Гереро е режисьор на спектакъл и един от участниците в него, заедно с Диего Фернандес (китара) и певците Анабел Ривера и Мануел Сото.

В екипа са също Хавиер Ибанес (музика, режисура, сценарий), Хуан Мануел Серат, Орасио Гарсия, Феликс Луна, Ариел Рамирес (музика и текст на песни),  Клара Кастро (артистичен директор и продуцент), Антонио Пара (гардероб) и Бегоня Сервера (обувки).

През 2017 г. Едуардо Гереро гостува за пръв път в България на фестивала „Варненско лято“.

„Морски фар“ е флам

Актрисата Алиса Милано се надява да очарова публиката при дебюта си на Бродуей в мюзикъла "Чикаго" тази есен, предаде Асошиейтед прес. 

"Красотата на театъра е, че можеш да опитваш нови неща всяка вечер. Именно това ми харесваше в правенето на театър. И се надявам, че ще мога да го открия отново в "Чикаго", казва 51-годишната Милано. 

Алиса Милано, бивша звезда от "Кой е шефът?" и "Чародейките", влиза в ролята на Рокси Харт в постановка на "Чикаго" в театър "Амбасадор". Тя ще се играе от 16 септември до 10 ноември. 

За Милано излизането на театралната сцена е завръщане към корените й. На 8-годишна възраст тя е част от националното турне на "Ани", а след това участва в първата американска музикална адаптация на "Джейн Еър" извън Бродуей. 

Алиса Милано казва, че никога преди това не е имала чувството, че трябва да играе на Бр

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Кевин Спейси ще получи италианската награда „Нации“ за цялостни постижения в гр. Таормина на 21 юли. На тържествената церемония в Гръцкия театър актьорът ще изнесе 15-минутно представление, съобщи „Холивуд рипортър“.

Това е втората награда, която Кевин Спейси получава в Италия, след като през 2017 г. срещу него бяха повдигнати обвинения за сексуално нападение първо в САЩ, а след това и във Великобритания. Лауреатът на два приза „Оскар“ беше оправдан, но кариерата му се срина.

Наградата “Нации“ се присъжда под патронажа на италианския Сенат и на Сицилия. 

„Кевин Спейси е непреходен монумент в историята на киното и театъра, който безспорно заслужава шанса да възстанови кариерата си“, казаха организаторите на наградата Мишел Куратоло и Марко Фаланка. 

Наградата „Нациите“ се връчва за 18-и път. Нейни носители са Джина Лолобриджида, Клаудия Кардина

„В живота непрекъснато се сблъскваме с различни стилове и „-изми“ в изкуството на 20-и и 21-ви век, които могат да съществуват заедно в творбите на съвременните творци. Живописта на Кирил Божков не прави изключение. Неговите големи платна наподобяват огромни плазмени екрани в места с активна комуникация и трафик, или съвременно изкуство в просторни музейни салони като галерия „Анел“. В изложбата са представени 60 творби, колкото са годините на художника, обединени около най-мащабната му картина „Животът“ от 2015 г. – апотеоз на творческия му мироглед, включваща 4444 фигури в четири земни и неземни светове, разкриващи загадката на човешкия живот“, допълва куратотът. 

„От ранните си произведения през 1991 г. досега, Кирил Божков създава фигуративна живопис с реалистични елементи, повлиян от асоциативни направления и сюрреализма. Неговите платна с приказен фантазен свят носят названия като „Оазис“, „Шехерезада“, „Сън“, „Участ“, „Сбогуване“, „Грехът“, впечатлявайки със свободата на изразяване. Художникът умело разширява артистичните си прийоми, използвайки похвати от поп арта, концептуалното изкуство и сюрреализма. Композициите му отразяват психологическата реалност на живота му, наситени с метафорични и асоциативни внушения. Произведения като „Фауна 1 и 2“ и „Дългият спомен от краткия миг“ са мисловни картини, инспирирани от личния му свят и от изкуството на Караваджо и ренесансовите майстори. Божков формира уникален стил, който съчетава проникновени психологически образи, наративни и химерични пространства, неочаквани метаморфози и драматични контрапункти на динамика и статика“, казва още Пламена Димитрова-Рачева..

Картините „Дежа вю“, „Юбилей“, „Четири жени и седем мъже“ от 2018 г., както и „Есента, есента“, „Романтичен портрет“, „Гениоти в зала с огледала“, „Аз съм спомен“, „Притча за нещата“ от 2020 г. са създадени по време на пандемията. Те са големи формати, в които цветовете и фигурите оживяват магично, придобивайки метафизично и духовно въздействие, сходно с религиозното изкуство, посочва кураторът. В този период, Божков включва и сцени от ежедневието си – ярки и цветни интерпретации на градския живот като „Кафене“, „Разходка“, „Семейство“, „Улица 1 и 2“, „Сватба“, както и лирични образи като „Майка“, „Балерина“, „Момиче“. Те са портрети на отчуждение, подтиснати инстинкти и несподелени чувства.

По думите на Пламена Димитрова-Рачева големите живописни композиции на Божков са експресивни и свободни, с емоция и енергия, видими в цветовете и формите. Намесата на геометрични и стилизирани елементи, реално и абстрактно, създава нови авторски фигурации. Картините „Ритуал“, „Спомени на душата“, „Разходка“, „Мъжът и неговият меч“, „Танц“ демонстрират майсторска живопис с тонални плоскости, фини преходи и контрасти, създадени с артистичен замах. Божков импровизира с четката, създавайки зигзаги, радиали, спирали, вертикали и хоризонтали, балансирайки експресивните петна и линии.

Проф. д-р Кирил Божков е роден в Нови хан. Завършва специалност „Стенопис“ в НХА през 1991 г., а от 1994 г. преподава живопис. От 2024 г. ръководи катедра „Живопис“ в академията. Член е на Съюза на българските художници от 1997 г. Автор е на дисертацията „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“.

Участвал е в над 250 групови изложби и има над 60 самостоятелни изложби. Награден е с повече от 10 най-високите награди за акварел в международни изложби по цял свят, някои от които са първа награда на Международния акварелен фестивал в Кордоба, Испания (2023), златна награда на Международното акварелно биенале в Хамянг, Корея (2021), първа награда на Биеналето на акварела Kipus в Боливия (2019), победа в интернационалната категория на Акварелното биенале в Куала Лумпур, Малайзия (2018), първо място за портрет на Акварелното биенале в Тирана (2017), награда на IWS България за принос в акварелното изкуство на Триеналето във Варна (2016).

Творби на Кирил Божков се намират в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Народното събрание, Министерството на финансите и много обществени и частни колекции по света.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
2963
Творчески отражения

Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.

| 02 Юни 2024, 16:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
Проф. Кирил Божков: Винаги съм се прекланял на старите майстори и съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство
Снимка © Организаторите

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. 

Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт. 

Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври. 

На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи. 

Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните. 

„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на

Златният костюм в стил бикини, който Кари Фишър носи като принцеса Лея на снимките за филма "Завръщането на джедаите" от поредицата "Междузвездни войни", е продаден за 175 000 долара, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на аукционната къща, осъществила продажбата.

Емблематичният костюм става известен, след като Фишър го носи в началото на филма от 1983 г., когато героинята й принцеса Лея е пленена от Джаба Хътянина в двореца му на Татуин и е принудена да бъде робиня.

Костюмът - един от най-запомнящите се във филмите от поредицата "Междузвездни войни", е продаден от базираната в Далас аукционна къща "Херитидж окшънс" (Heritage Auctions).

Джо Мадалена, изпълнителен вицепрезидент на тръжната къща, каза, че продаденият костюм е бил тестван и носен от Кари Фишър на снимачната площадка на филма, но в крайна сметка не е попаднал в окончателния му вариант, тъй като

Нов двуезичен албум, посветен на българския художник Георги Баев (1924 - 2007) и отбелязването на 100-годишнината от неговото рождение, ще бъде представен официално в Бургас на 21 юни в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", съобщават от културната институция в морския град.

Луксозното двуезично издание, в което има текстове на български и английски език, е с обем от 95 страници и включва 55 репродукции на творби от фонда на Бургаската художествена галерия, както и 40 картини собственост на семейството му.

Сред представени творби има негови живописни платна, акварели, графики и рисунки, които обобщават художествения изказ на Баев и описват различните базови периоди в творчеството му.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, а организаторите допълват, че желаещите ще могат да закупят албума на място в галерията още на

Концерт на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов даде старт на съпътстващата програма на Летен оперен сезон "Сцена на вековете", който се провежда във Велико Търново. Солист на програмата "Музикална магия" беше кларинетистът Атанас Маринов - българин, който живее в Швейцария и е подкрепен от фондация "Йордан Камджалов”.

Публиката в Летния театър на старата столица чу шедьоври от класиката и романтизма. Концертът включваше произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски, както и препратки към българския фолклор.

Вечерта приключи със среща за автографи и снимки. На нея всеки можеше да закупи дискове и книгата на Йордан Камджалов, озаглавена "Дързост", приходите от която са дарение за културно-просветните дейности на фондация "Йордан Камджалов".

Фондацията е създадена през 2010 година, за да организира и прове

Шести национален конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“ подготвят в Силистра, съобщават от местната община. Проявата ще се проведе от 9 до 11 септември.

На брега на красивата река Дунав ще си дадат среща деца и педагози от цяла България. С неповторимия талант, с хубостта и младостта на участниците, с красотата на техните изпълнения, дните на конкурса ще се превърнат в истински празник за града, казват организаторите от Община Силистра и музикалната компания "Сенс Мюзик". 

Заявки за участие се приемат до 31 август на сайта на проявата .Според регламента конкурсът се провежда в две категории - за индивидуални изпълнители и за дуети, триа и вокални формации. В първата категория участват изпълнители от пет възрастови групи. Втората категория е разделена на две възрастови групи - до 12 години и до 18 години. Участниците в двете категории и въ

Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков. 

На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.

Филмовият фестивал в Цюрих, Швейцария, ще почете актрисата Кейт Уинслет, съобщи „Холивуд рипортър“.

Британката ще получи наградата „Златна икона“ за цялостен принос в киното. 

Уинслет ще присъства на 20-ото поред издание на фестивала и ще получи отличието на 7 октомври т.г. Тя ще представи и новия си филм „Лий“. Биографичната лента е посветена на Лий Милър – манекенка, избрала попрището на фотограф и впоследствие на военен фотокореспондент по време на Втората световна война. Кейт Уинслет играе главната роля и е копродуцент на филма.

Наградата в Цюрих ще й бъде връчена в присъствието на сина на Лий Милър – Антъни Пенроуз. 

Кейт Уинслет е звезда в киното още от времето на дебюта си през 1994 г. в „Небесни създания“ на Питър Джаксън. „Титаник“ от 1997 г., в който играе заедно с Леонардо ди Каприо, й носи световна слава. Уинслет балансира между уч

„Морски фар“ гостува тази вечер на „Световен театър в София“. Домакин на събитието е Сатиричният театър „Алеко Константинов“, съобщават организаторите.  

Танцьорът и хореограф Едуардо Гереро е режисьор на спектакъл и един от участниците в него, заедно с Диего Фернандес (китара) и певците Анабел Ривера и Мануел Сото.

В екипа са също Хавиер Ибанес (музика, режисура, сценарий), Хуан Мануел Серат, Орасио Гарсия, Феликс Луна, Ариел Рамирес (музика и текст на песни),  Клара Кастро (артистичен директор и продуцент), Антонио Пара (гардероб) и Бегоня Сервера (обувки).

През 2017 г. Едуардо Гереро гостува за пръв път в България на фестивала „Варненско лято“.

„Морски фар“ е флам

Актрисата Алиса Милано се надява да очарова публиката при дебюта си на Бродуей в мюзикъла "Чикаго" тази есен, предаде Асошиейтед прес. 

"Красотата на театъра е, че можеш да опитваш нови неща всяка вечер. Именно това ми харесваше в правенето на театър. И се надявам, че ще мога да го открия отново в "Чикаго", казва 51-годишната Милано. 

Алиса Милано, бивша звезда от "Кой е шефът?" и "Чародейките", влиза в ролята на Рокси Харт в постановка на "Чикаго" в театър "Амбасадор". Тя ще се играе от 16 септември до 10 ноември. 

За Милано излизането на театралната сцена е завръщане към корените й. На 8-годишна възраст тя е част от националното турне на "Ани", а след това участва в първата американска музикална адаптация на "Джейн Еър" извън Бродуей. 

Алиса Милано казва, че никога преди това не е имала чувството, че трябва да играе на Бр

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Кевин Спейси ще получи италианската награда „Нации“ за цялостни постижения в гр. Таормина на 21 юли. На тържествената церемония в Гръцкия театър актьорът ще изнесе 15-минутно представление, съобщи „Холивуд рипортър“.

Това е втората награда, която Кевин Спейси получава в Италия, след като през 2017 г. срещу него бяха повдигнати обвинения за сексуално нападение първо в САЩ, а след това и във Великобритания. Лауреатът на два приза „Оскар“ беше оправдан, но кариерата му се срина.

Наградата “Нации“ се присъжда под патронажа на италианския Сенат и на Сицилия. 

„Кевин Спейси е непреходен монумент в историята на киното и театъра, който безспорно заслужава шанса да възстанови кариерата си“, казаха организаторите на наградата Мишел Куратоло и Марко Фаланка. 

Наградата „Нациите“ се връчва за 18-и път. Нейни носители са Джина Лолобриджида, Клаудия Кардина

Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.

„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“. Божков използва постконцептуален подход, като интегрира глобалния свят на информационната мрежа и понятията за време в своето изкуство, подчертавайки важността на посланията и тяхната концептуална интерпретация“, коментира кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

„В живота непрекъснато се сблъскваме с различни стилове и „-изми“ в изкуството на 20-и и 21-ви век, които могат да съществуват заедно в творбите на съвременните творци. Живописта на Кирил Божков не прави изключение. Неговите големи платна наподобяват огромни плазмени екрани в места с активна комуникация и трафик, или съвременно изкуство в просторни музейни салони като галерия „Анел“. В изложбата са представени 60 творби, колкото са годините на художника, обединени около най-мащабната му картина „Животът“ от 2015 г. – апотеоз на творческия му мироглед, включваща 4444 фигури в четири земни и неземни светове, разкриващи загадката на човешкия живот“, допълва куратотът. 

„От ранните си произведения през 1991 г. досега, Кирил Божков създава фигуративна живопис с реалистични елементи, повлиян от асоциативни направления и сюрреализма. Неговите платна с приказен фантазен свят носят названия като „Оазис“, „Шехерезада“, „Сън“, „Участ“, „Сбогуване“, „Грехът“, впечатлявайки със свободата на изразяване. Художникът умело разширява артистичните си прийоми, използвайки похвати от поп арта, концептуалното изкуство и сюрреализма. Композициите му отразяват психологическата реалност на живота му, наситени с метафорични и асоциативни внушения. Произведения като „Фауна 1 и 2“ и „Дългият спомен от краткия миг“ са мисловни картини, инспирирани от личния му свят и от изкуството на Караваджо и ренесансовите майстори. Божков формира уникален стил, който съчетава проникновени психологически образи, наративни и химерични пространства, неочаквани метаморфози и драматични контрапункти на динамика и статика“, казва още Пламена Димитрова-Рачева..

Картините „Дежа вю“, „Юбилей“, „Четири жени и седем мъже“ от 2018 г., както и „Есента, есента“, „Романтичен портрет“, „Гениоти в зала с огледала“, „Аз съм спомен“, „Притча за нещата“ от 2020 г. са създадени по време на пандемията. Те са големи формати, в които цветовете и фигурите оживяват магично, придобивайки метафизично и духовно въздействие, сходно с религиозното изкуство, посочва кураторът. В този период, Божков включва и сцени от ежедневието си – ярки и цветни интерпретации на градския живот като „Кафене“, „Разходка“, „Семейство“, „Улица 1 и 2“, „Сватба“, както и лирични образи като „Майка“, „Балерина“, „Момиче“. Те са портрети на отчуждение, подтиснати инстинкти и несподелени чувства.

По думите на Пламена Димитрова-Рачева големите живописни композиции на Божков са експресивни и свободни, с емоция и енергия, видими в цветовете и формите. Намесата на геометрични и стилизирани елементи, реално и абстрактно, създава нови авторски фигурации. Картините „Ритуал“, „Спомени на душата“, „Разходка“, „Мъжът и неговият меч“, „Танц“ демонстрират майсторска живопис с тонални плоскости, фини преходи и контрасти, създадени с артистичен замах. Божков импровизира с четката, създавайки зигзаги, радиали, спирали, вертикали и хоризонтали, балансирайки експресивните петна и линии.

Проф. д-р Кирил Божков е роден в Нови хан. Завършва специалност „Стенопис“ в НХА през 1991 г., а от 1994 г. преподава живопис. От 2024 г. ръководи катедра „Живопис“ в академията. Член е на Съюза на българските художници от 1997 г. Автор е на дисертацията „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“.

Участвал е в над 250 групови изложби и има над 60 самостоятелни изложби. Награден е с повече от 10 най-високите награди за акварел в международни изложби по цял свят, някои от които са първа награда на Международния акварелен фестивал в Кордоба, Испания (2023), златна награда на Международното акварелно биенале в Хамянг, Корея (2021), първа награда на Биеналето на акварела Kipus в Боливия (2019), победа в интернационалната категория на Акварелното биенале в Куала Лумпур, Малайзия (2018), първо място за портрет на Акварелното биенале в Тирана (2017), награда на IWS България за принос в акварелното изкуство на Триеналето във Варна (2016).

Творби на Кирил Божков се намират в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Народното събрание, Министерството на финансите и много обществени и частни колекции по света.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.